• slider
  • slider
  • slider

Wyrzucanie elektrośmieci: Utylizacja odpadów – sprzęt RTV/AGD

utylizacja odpadów

Codzienne funkcjonowanie naszych domów, mieszkań czy miejsc pracy w dużej mierze zależy od ogromnej liczby sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Rozwój technologii pozwala nam wyręczać się w wielu pracach pomocą różnego rodzaju urządzeń. Jednak prędzej czy później ulegają one awarii bądź po prostu wymieniamy je na nowe. Szczególnie często podczas remontów czy organizacji przeprowadzki pozbywamy się zbędnej elektroniki. Jednak nie możemy tak po prostu wyrzucić urządzeń do śmietnika.

Kary za wyrzucanie elektrośmieci

Praktycznie żadne urządzenie elektroniczne nie może być przez nas wyrzucone jak inne rodzaje śmieci. Dotyczy to sprzętu o dużych gabarytach, jak lodówki czy pralki, ale również drobnych urządzeń, w tym laptopów, smartfonów, żelazek i innych. Na większości produktów znajdują się stosowne oznaczenia kwalifikujące je jako elektrośmieci. Pomijając fakt, że nieprawidłowo je utylizując przyczyniamy się do zatrucia środowiska naturalnego, to czekają nas za takie zachowanie surowe kary sięgające nawet 5000 złotych.

 

Jak pozbyć się elektrośmieci?

W najprostszej sytuacji znajdujemy się, kiedy wymieniamy obecnie posiadany sprzęt na nowy tego samego typu. Sklep jest wtedy zobligowany do odebrania od nas starego urządzenia. Dokładne regulacje tych kwestii zależne są od konkretnego punktu sprzedaży.

Co jednak, jeśli chcemy się urządzenia po prostu pozbyć? W każdej gminie otrzymamy informację o lokalizacji punktów zajmujących się przyjmowaniem zużytych urządzeń. Tam możemy nieodpłatnie dostarczyć niechciane elektrośmieci. Czasem gminy organizują również zbiórkę tego typu odpadów.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy sprzętu elektronicznego nazbierało się dużo, co jest powszechne podczas generalnych remontów. Rozwiązaniem tego problemu są firmy zajmujące się utylizacją odpadów. Oferują one wywóz niepotrzebnego sprzętu przystosowanymi do tego samochodami, dzięki czemu mogą zabrać nawet wiele urządzeń jednocześnie. Następnie we własnym zakresie zajmują się ich prawidłową utylizacją, oszczędzając nasz czas i energię.